Vyrobte si pleťový balzám, který pleť vyživí a současně pomůže ochránit před sluncem
Pojďme si dnes vytvořit letní pleťový balzám, který pleť vyživí a současně pomůže ochránit před sluníčkem :)
Poslední dobou se čím dál častěji diskutuje o nebezpečnosti složení klasických opalovacích krémů a řekla bych, že opodstatněně. O čem se už moc nediskutuje je fakt, že pro ochranu před sluncem můžeme sáhnout do přírodních zdrojů, které nebezpečné nejsou, naopak nám poskytnou další bonusy v podobě vyživení, zklidnění pokožky a osvěžení smyslů prostřednictvím přírodních vůní.
Co budeme potřebovat:
1. odhodlání
2. 15-20 minut času
3. obal na balzám o objemu cca 40 ml, ideálně skleněný
4. rostlinné oleje, bambucké máslo, včelí vosk, oxid zinku, oxid titanu, micu, éterické oleje.
5. odměrku, váhu, zdroj tepla a žáruvzdornou nádobku
6. pevnou víru, že se dílo povede
Na studie o tom, jaké oleje a jak moc chrání, nechce logicky nikdo věnovat čas ani peníze, protože pokud by se potvrdilo, že Vám stačí malinový olej, kdo by poté kupoval drahé a umělé opalovací přípravky velkých kosmetických firem.
Nicméně v kruzích fanoušků přírody a přírodní kosmetiky se velebí olej z malinových semínek, který by měl mít dle neoficiálních informací SPF až 50, mrkvový macerát (SPF 20-40), dále olej z obilných klíčků (SPF 20), olivový olej (SPF 8) i bambucké máslo má SPF (4-6). SPF by měly mít dokonce i éterické oleje, konkrétně bazalka a máta (SPF 6-7), levandule (SPF 5-6) nebo eukalyptus (SPF 3).
Zárukou jsou pak oxidy zinku a titanu – bílé prášky, z nichž zinek dobře znáte z lékáren v podobě zinkové masti. Zinek by měl odrážet UVA i UVB paprsky, titan pouze UVB, ale zase ve větším rozsahu.
My použijeme malinový olej, olivový olej, rakytníkový olej, světlicový olej (který se rychle vstřebává, takže pokožka nezůstane dlouho mastná) a mrkvový macerát – což je de facto slunečnicový olej, v němž se macerovaly na sluníčku po několik týdnů kousky mrkve. Mrkvový macerát má výraznou oranžovou barvu a díky slunečnicovému oleji obsahuje vyšší podíl vitamínu E, tedy antioxidantů.
Malinový olej a rakytníkový olej, který slouží k prodloužení opálení a ke zklidnění pokožky, jsou rovněž do oranžova. Ještě že tak, protože oxidy zinku a titanu jsou pro změnu bílé barvy a pokud bychom přimíchali tyto oxidy např. jen do olivového oleje, vypadaly bychom pravděpodobně jako bledule, což v létě asi úplně nechceme.
Budete-li si pořizovat oxidy zinku a titanu, ověřte si u prodejce, že jsou bez nanočástic (já je kupuji na nature-store.cz).
Začněme tedy s výrobou. Jen upozorňuji, že jde o recept, který jsem si vymyslela a "vytunila" dle svých potřeb, někdo např. bude potřebovat víc zinku, někdo jiný rostlinný olej atd. a že balzám je určen na běžný pohyb po venku, nikoliv na záměrné opékání se na sluníčku :)
Odměříme si 5 g včelího vosku (nejlépe přímo od včelaře), zhruba 1 g bambuckého másla, 10 ml olivového, 10 ml mrkvového a 10 ml světlicového oleje. Přidáme cca 40 – 50 kapek malinového oleje a asi 30 kapek rakytníkového oleje. Necháme rozpustit v žáruvzdorné nádobě ve vodní lázni. Dejte pozor, aby se směs vyloženě nevařila a aby se do nádoby nedostaly kapky vody, vodu v balzámu nechceme.
Jakmile se směs rozpustí, odstavíme z vodní lázně, přidáme éterické oleje dle obliby – já zvolila po zhruba 5 kapkách od máty citrónové, eukalyptu citrónového, bazalky a levandule. Přidáme půlku čajové lžičky oxidu zinku a titanu, můžeme přidat o drobet krémové micy (slídy) na projasnění pleti, zamícháme a co nejdříve přelijeme do nachystané dózičky, než začne směs tuhnout.
Jestli se ptáte, proč se nepoužil olej z obilných klíčků, tak je to proto, že je dost mastný a ucpává póry, používám jej proto pouze na tělo, ne na obličej.
V létě to dost láká přidávat do pleťové kosmetiky citrusové éterické oleje, ty ale ty mohou být fototoxické a 12 hodin po aplikaci byste tím pádem neměli chodit na sluníčko. Jako skvělá náhrada éterických olejů z citrusů může sloužit například právě eukalyptus citrónový, citronela nebo litsea cubeba.
Pokud má někdo v plánu mazat se na pláži kokosovým olejem, pak vězte, že večer budete pravděpodobně plakat s rudou kůží nad svojí bláhovostí v koupelně chorvatského apartmánu.
Kokosový olej má totiž dle neoficiální studie pouze SPF 8. Místo toho si můžete vyrobit opalovací tělové máslo z bambuckého másla, mrkvového, malinového oleje (případně oleje z obilných klíčků) a určitě nezapomeňte přidat zinek a titan.