Škodlivé látky v kosmetice

Všem, kteří si v souladu s úslovím "důvěřuj, ale prověřuj" chtějí zkontrolovat složení svých oblíbených kosmetických výrobků, doporučuji knihu Tajemství kosmetiky od Víta Syrového. Je to asi jediná kniha na českém trhu, kde je uceleně popsáno, jak kosmetický průmysl funguje včetně seznamu látek nejčastěji obsažených v kosmetických produktech, označených od 1 (zdraví bezpečné) po 5 (zdraví nebezpečné, karcinogenní účinky).
Dle vlastní zkušenosti upozorňuji, že pokud budete chtít být opravdu důslední a nespokojíte se s výrobky, které obsahuji látky označené číslem 3 až 5, pravděpodobně vyhodíte 90 % svých produktů rovnou do koše.
Výrobci kosmetiky využívají nedokonalé legislativy a neznalosti spotřebitelů a neustále synteticky vyrábějí takové "inovace", u kterých se ve většině případů bohužel až časem ukáže, že jsou karcinogenní nebo jinak negativně ovlivňují lidské zdraví, neboť tak to dopadá, když se člověk snaží přechytračit přírodu. Ta jen nevěřícně kroutí hlavou nad lidským nevděkem a nepochopením.
Po dlouhou dobu výrobci nemuseli ani zveřejňovat složení svých výrobků a spotřebitelé se neptali, což jim dalo obrovskou moc. Přestal se klást důraz na kvalitu produktů a na význam lidského zdraví. Teď už ale nejde o to, že nemáme k dispozici potřebné znalosti, ale o to, zda se chceme zajímat, zda chceme vědět a když už víme, jak moc jsme ochotni naše zdraví nechat nadále ohrožovat.
Poslední dobou se jako spotřebitelé začínáme zajímat o to, co si mažeme na tělo a co se tím pádem do našeho těla dostává a občas se zvedne vlna volající po čistším složení, výrobci tak postupně přesouvají oficiální marketing do "přírodní sféry", což fakticky znamená, že snad přestávají používat karcinogeny, ale umělé látky zůstávají umělými a těžko říct, jaký vliv na naše tělo (natož pozitivní) budou mít.
Proto dejme přednost přírodě, ta je ověřená staletími, víme, co od ní můžeme čekat a víme, že dokáže pomoci nejenom našemu tělu, ale i duši. Ženy byly vždy ze své podstaty léčitelkami, měly blízký vztah k přírodě, chránily ji, poznaly (často intuitivně), co kdy a na co použít, aby člověku bylo lépe. Je nejvyšší čas vzít si svoji moc zpátky a nenechat si radit od přihlouplých reklam výrobců, kterým o nás ani o přírodu skutečně nejde.
Kdo se cítí dostatečně vyburcován, hurá do knihkupectví (nebo spíš do eshopu)! Nebo mi napište do zpráv, složení jakého výrobku Vás zajímá a probereme to společně.
Níže je přehled některých nejnebezpečnějších látek nejčastěji používaných v kosmetických produktech dle pana Syrového (v knize jich je však mnohem více):

Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Chlorohydrex PG, Amonium Laureth Sulfate, AMP Acrylates, Beheneth-5,-10,-20,-25, Benzethonium Chloride, BHA, BHT, Bronopol, Bromochlorophene, Butoxyethanol, Butoxydiglykol, Ceteareth 12, 15, 20, 25, 33, Azobarviva, PEGy, Parabeny, Cocamide DEA, Cocamide MEA, Cocamide MIPA, Cocamine, Dichlorobenzyl Alcohol, Disodium EDTA, EDTA, Formaldehyde, Glyoxal, HEDTA, Laurylpyridinium Chloride, Methanol, Myrtrimonium Bromide, Phenol, Polyoxymethylene Urea, PTFE, Soidum Laureth Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Tetrasodium EDTA, Tetrasoidum Etidronate, Triclocarban, Triclosan, Undecylenamide DEA, Xylene, Zinc Borate, Zinc Formaldehyde Sulfoxylate, Zinc Peroxide.
Pozn.: Dobrým zdrojem informací o (ne)závadnosti složení kosmetických výrobků je rovněž web www.biooo.cz