Proč dát přednost přírodnímu deodorantu?

12.01.2023

Když jsem v regálu jednoho obchůdku s přírodními produkty zahlédla před pár lety přírodní krémový deodorant, řekla jsem si, jak mohlo někoho takové složení napadnout.

Vymykalo se to všem běžným deo a antiperspirantům, se kterými jsem do té doby přišla do styku (klasické spreje, kuličkové). Olej a bambucké máslo přeci nemůže zamezit zápachu, to zvládnou jen ty přípravky nabušené hliníkem, parabeny, EDTA apod.

Sice po nich často bolí oblast podpaží, brání se přirozené funkci těla vylučovat odpadní látky, ale co už, jsou k dispozici ve všech drogeriích, lékárnách, v každé druhé reklamě, tak to přeci musí být dobrá a člověku prospěšná věc (?)

Krémový deodorant jsem však ze zvědavosti zakoupila a ke svému údivu zjistila, že funguje mnohonásobně lépe a jeho aplikace i vůně je pocitově mnohem příjemnější než u těch klasických drogériových. Bolesti v oblasti podpaží odezněly. Navíc složení bylo stoprocentně přírodní a nevypadalo to, že by deodorant nešel vyrobit i v domácích podmínkách.

Tím asi započal můj zájem o přírodní kosmetiku.

Po vyzkoušení snad stovek balzámů na rty, které stejně vysušovaly, jsem si zkusila vyrobit svůj vlastní z meruňkového oleje, včelího vosku, bambuckého másla a éterického oleje mandarinky. Rty ihned přivedl zpět k životu, byly krásně vláčné a vrněly blahem. Zájem o výrobu přírodní kosmetiky se prohloubil 😊

Pak následovaly tělové oleje, tělová másla, pleťová séra a měsíce a měsíce experimentování, než po třech letech vznikl tento web.

Na počest vzniku webu Rozmarýnové panenky se tedy vraťme na úplný začátek a vyrobme si vlastní voňavý deodorant:

Jak si doma vyrobit vlastní přírodní deodorant?

Lžíci bambuckého másla smícháme s dvěma lžicemi kokosového oleje (chceme-li, aby byl olej bez typické kokosové vůně, zvolíme frankcionovaný kokosový olej anebo namícháme jednu lžíci kokosového a 1 lžíci slunečnicového oleje), rozpustíme ve vodní lázni a umístíme do ledničky. Jakmile začne směs tuhnout, vyndáme z lednice, přidáme jedlou sodu (cca lžíci) a můžeme přidat i škrob na zhoustnutí (já používám kukuřičný anebo arrowroot), na závěr přidáme několik kapek éterického oleje dle výběru - třeba levanduli bergamot - a vyšleháme.

Pozn.: oleje, jedlou sodu i škrob zakoupíte v každé správné prodejně zdravé výživy, bambucké máslo v dobré kvalitě za dobrou cenu třeba na webu nature-store.cz (vyplatí se koupit rovnou kilové balení). Éterické oleje jsou částečně k sehnání rovněž v prodejnách zdravé výživy nebo na internetu. Pokud nechcete kupovat kvůli deodorantu hned ty nejdražší bio éterické oleje, dobrou volbou je značka Nobilis, je kvalitní za rozumnou cenu nebo značka Topvet či Eone. Víte-li že éterický olej využijete i při výrobě dalších produktů a nevadí vám plácnout se o trochu více přes kapsu, je za mě zatím absolutní top řada éterických olejů od Florihany (k dostání zde www.aroma-atelier.cz).

Hlavní je však to, aby na lahvičce bylo psáno "éterický" či "esenciální" olej, nikoliv "vonný", neboť vonný olej nemá s přírodou nic společného.