Jarní očista pomocí solného peelingu

04.03.2023

Jaro je za dveřmi, slovanská bohyně Vesna už pomalu klepe na dveře a přináší s sebou očistu, zbavení se starého a nepotřebného, přivítání nového, veselého, tvořivého.

Ideálním prostředkem fyzické i duševní očisty je pro mě už několik let solný peeling a nejde jen o to, že odstraňuje odumřelou kůži. V rámci jednoho kroku péče o tělo se očistíte solí a vodou, vyživíte oleji ze semínek slunečnice a sezamu i osvěžíte a naladíte na nový den vdechováním vůně esenciálních olejů. Rituál zabere zhruba 5 minut, jeho pozitivní dopad na psychiku i pokožku však bude trvat mnohem déle.

Voda sama o sobě má léčivé a očišťující účinky. Sůl rovněž detoxikuje, čistí kůži a pokud použijete např. epsomskou sůl, dodáte tělu pořádný přísun hořčíku. Na křeče v nohou nebo nervové vyčerpání ideální. Na výrobu peelingu používám jemnou mořskou sůl střídavě s růžovou jemnou himalájskou solí. Postup je jednoduchý, ale věřte mi, že si těch pár minut užijete. Zapojit můžete i děti.

Připravíme si mísu, lžíci, sklenici, do které poté hotový peeling přemístíme (menší zavařovačka, sklenice od jogurtu, přesnídávky, majolky nebo skleněné dózy na www.ekokoza.cz), jemnou mořskou sůl (např. Countrylife), rostlinný olej (můj tip Farma Markových, Natur Jihlava nebo bio slunečnicový olej z DM) a éterické oleje (seženete v prodejně zdravé výživy nebo bezobalové prodejně a nebo na internetu (Florihana, Nobilis, Eone).

Do větší mísy nasypme sůl v množství s přihlédnutím k velikosti dózy, přidáme olej dle výběru – já používám nejraději kombinaci sezamového a slunečnicového oleje. Slunečnicový olej nemá výraznou vůni, tudíž nepřebije éterické oleje a je bohatý na vitamín E, chrání před volnými radikály, sezamový olej je protizánětlivý, krásně vyživí pokožku na několik dní, Indové jej používají při ajurvédských masážích. 

Oleje přilijeme tolik, aby zalil sůl v míse, nesmíme to přehnat. Zamícháním vytvoříme "kaši".

Následuje přikapání vybraných éterických olejů – množství nebudu nikomu diktovat, záleží na každém, stačí přičichnout, zda je to za vás ok nebo chcete výraznější vůni. Já se většinou držím cca 20 kapek od každého éterického oleje, na osvěžení míchám éterický olej mandarinky, sladkého nebo krvavého pomeranče, bílého grepu, litsey cubeby a na podporu ženství levanduli nebo palmarosu.

Moc příjemná kombinace je i jen mandarinka x máta citrónová. Víte-li, že peeling budete aplikovat při večerní sprše, doporučuji namíchat uklidňující vůně jako je levandule, lípa, růžové dřevo nebo meduňka.

Vše zamícháme, přivoníme, zda je vůně dostatečně výrazná a přemístíme do dózičky. Počítejte s tím, že se po chvíli olej dostanu navrch lahvičky, takže při prvních použitích bude třeba nejprve obsah lahvičky promíchat prstem nebo špachtlí, abyste si nenabrali jen olej.

Peeling je dobré začít používat co nejdříve, po čase totiž vysychá. Jakmile uvidíte tyto náznaky, nakapejte do dózičky trochu oleje a promíchejte. Sůl musí být vždy ponořené v oleji.

A teď už stačí jen vlézt pod sprchu, peeling vetřít do mokré pokožky a opět smýt vodou. Pokožka ( budete-li očistnou kúru provádět vědomě, tak i mysl a duše) bude očištěná a vyživená, už není potřeba nanášet tělový olej či mléko. 

Můžete si být jistí, že koupelna bude vonět ještě několik desítek minut poté, co její prostory opustíte :-)