Základy domácí kosmetiky

Výhody domácí přírodní kosmetiky


Naše tělo i duše jsou důležité a musíme se o ně dobře starat - to znamená, dobře zvážit, co do těla dostáváme prostřednictvím jídla a pití a co do sebe dostáváme přes kůži prostřednictvím kosmetických výrobků. Většina běžně dostupných kosmetických přípravků v sobě nemá nic, co by našemu tělu pomohlo, naopak, obsahují spoustu nebezpečných konzervantů, emulgátorů, barviv, vonných olejů atd., zejména varuji před parabeny, PEGy, vonnými oleji, EDTA, BHT, triclosan.

Vazelína také není ideální, jedná se o ropný produkt, který sice krátkodobě pomůže, ale dlouhodobě začne ucpávat póry a poškozovat kůži.

Všechny tyto jedy se přes kůži dostávají do těla a mohou poškodit vnitřní orgány, pokožka může reagovat alergickou reakcí a vyrážky, vysušení pokožky, ovlivňovat chování, citlivějším se může dělat špatně od žaludku, motat hlava, mohou být agresivnější nebo naopak mít deprese.

Podíváte-li se na složení pleťového či tělového krému v drogérii či lékárně, bude se z většiny skládat z "obyčejné" vody zakonzervované škodlivým konzervantem, případně se škodlivým emulgátorem a vonným olejem. Může obsahovat i trochu oleje nebo rostlinného výtažku, ale je otázka, zda ho škodlivost konzervantu nepřebije. Běžně dostupné tělové krémy nebo másla jsou tedy vlastně jen voda ovoněná vonnými oleji s konzervanty a troškou oleje nebo bambuckého másla, vy si můžete vyrobit stoprocentní a poctivé tělové máslo či pleťový balzám - jen z bambuckého másla a oleje, bez vody, bez konzervantů.

Více info o škodlivých látkách v kosmetických přípravcích naleznete v knize Tajemství kosmetiky od Víta Syrového nebo na webu www.biooo.cz

Skutečně kvalitní péče o pokožku nevyžaduje seznam dvaceti látek, čím méně složek produkt obsahuje, tím lépe, fakticky potřebuje jen vodu pro navlhčení a kvalitní rostlinné oleje, které se do navlhčené pokožky zapracují, můžeme přidat éterický olej, víc nepotřebujeme.

Přirozeností pro člověka je vyrůstat v těsném kontaktu s přírodou, bez ní se necítíme dobře. Výrobky vyráběné v laboratořích jsou umělé, mrtvé, vy si můžete koupit nebo dokonce sami bez potíží vyrobit takový tělový olej, balzám na rty nebo sprchový gel, u kterého víte, že je v něm jen čistá a živá příroda, ne chemie.

Doma vyrobený přípravek bude mít úplně jinou energii, když jej vytvoříte s láskou než ten z pásové výroby.

Sníží se spotřeba plastů, protože budete používat svoje obaly recyklované anebo skleněné/papírové.

Budete si víc všímat přírody - co nám nabízí, co se dá sbírat, jak to využít, a přirozenosti - že tak, jak to je v přírodě vymyšlené, je správně - každá bylinka je jiná a taková, jaká je, je správně, nemáme potřebu ji měnit, proč máme tedy takovou potřebu měnit sebe a chtít vypadat jinak - vyšší, hubenější, jinou barvu vlasů a očí - je nesmysl, stydět se za to, že jsme takoví, jací jsme a snažit se někomu připodobnit, byli jsme vytvořeni stejně jako každý strom a bylinka v přírodě, tak jak jsme, příroda nám jasně dává najevo, že takto je to v pořádku.

Základní suroviny - co budeme potřebovat při výrobě domácí kosmetiky nejčastěji

A) OLEJE

Oleje - doporučuji panenské/nerafinované, já používám nejčastěji bio oleje nejvyšší kvality od Florihany, je třeba mezi nimi rozlišovat, některé cohlazují, jiné zahřívají, některé mají nízkou komedogenitu, tedy neucpávají póry, některé mají komedogenitu vysokou a měly se používat jen v malém množství nebo na hodně vysušenou a zralou pleť.

  • využijeme ho při výrobě tělového oleje, tělového másla, balzámu na rty, odličovacích přípravků, pleťová séra a krémy, balzámu na ruce...

B) MÁSLA

Másla - existuje několik druhů - bambucké/kakaové/mangové/mandlové/avokádové - vyživují, zklidňují pleť, neucpávají póry, takže jsou vhodné pro jakoukoliv pleť, hlavně na ekzémy, dermatitidy atd., já používám bio bambucké máslo.

  • použijeme je při výrobě tělového másla, balzámu na rty, krémového deodorantu, balzámu na ruce.

C) ÉTERICKÉ OLEJE

Éterické oleje - je třeba rozlišovat éterický (esenciální) olej a vonný olej, vždy nutno volit éterické oleje (z rostlin), nikdy vonné oleje (vyrobené uměle v laboratoři). Dobrá kvalita za přijatelnou cenu je Nobilis, já používám nejčastěji bio éterické oleje Florihana, případně Eone nebo Oshadhi.

  • spíše méně než více, 1 kapka, představuje hrnek květů, vždy nakapat do nosného rostlinného oleje/bambuckého másla, ne přímo do vody, třeba ve vaně, protože v ní se éterický olej nerozpustí,
  • malým dětem neuškodí levandule a citrusy, ostatní EO by je mohly dráždit,
  • citrusové éterické oleje mohou být fototoxické, nepoužívat v létě, když se chodí hodně na sluníčko, mohly by se objevit skvrny na obličeji.

D) KVĚTOVÉ VODY

Květové vody - neboli hydroláty - vznikají destilací, jako vedlejší produkt při výrobě esenciálních olejů v destilační koloně. Destilace může být parní nebo vodní. U parní destilace prochází pára přes rostliny, které jsou umístěny v sítu nad vodní hladinou a pří vodní destilaci je rostlina ponořena přímo do vody.

  • používáme na osvěžení, při výrobě sprchového gelu, odličovacího přípravku, pleťového krému, vhodné pro děti, neboť voní, ale jsou jemnější než éterické oleje, které by ej mohly dráždit,
  • raději skladovat v ledničce.

E) VČELÍ VOSK

Včelí vosk - mám přímo od včelaře, mnohem                     lepší kvalita než u běžně dostupných.

  • použijeme při výrobě balzámu na rty, balzámu na ruce, na tělo, odličovacího balzámu.

F) SŮL

Sůl -je skvělým detoxikačním přípravkem, používáme pro očištění duševní i fyzické, při výrobě peelingu, soli do koupele.

  • druhy: mořská, himalájská, epsomská, keltská.

G) BARVY

Barvy - barevné oxidy, mica (slída), červená řepa, skořice, kurkuma, špenát, ibišek, prášek z růže, aktivní uhlí ze skořápek ořechů, prášek z lyofilizovaného ovoce.

  • použijeme při výrobě dekorativní kosmetiky.


Pomůcky - hrnec, žáruvzdorná nádobka, metlička, odměrka, váhy, lžíce, mísa, trychtýř, sítko.

Co lze vyrobit bez tepla - pleťová séra, tělové oleje, tělové peelingy, sprchové gely, parfémy, roll on, inhalační tyčinky, osvěžovače vzduchu/povlečení, bylinková dezinfekce, minerální make-up/pudr, tvářenka, oční stíny.

Co s teplem/zahřátí - balzámy na rty, tělová másla, deodoranty, krémy, krémová malovátka, balzámy na ruce.